آشنایی با رشته «حسابداری مالی» در شاخه کاردانش

رشته «حسابداری مالی» شاخه کاردانش، در زمینه خدمات و در گروه بازرگانی و امور اداری قرار دارد. در این گروه رشته‌های «بورس و اوراق بهادار» و «امور اداری» نیز قرار دارد. 

فعالیت‌های پیچیده و گوناگون مالی، آگاهی از عملیات روزانه و اداره آن، تجزیه و تحلیل عملکرد مدیران، طرح‌ریزی فعالیت‌های آینده و اطلاع و ارزیابی نسبت به عملکرد خود و ورود ماشین‌های محاسب در صحنه اقتصادی، ابعاد جدیدی را در حوزه رشته حسابداری مالی ایجاد کرده است.

در جامعه ما نیز با توجه به این روند و پاسخ‌گویی به این نیازهای فعلی و آتی جهت رسیدگی به امور مالی بخش‌های دولتی و خصوصی، حساب‌رسان مورد نظر باید تحت تعلیم و تربیت قرار گیرند.

سطح آموزشی مهارت‌ها

هنرجویان در این رشته علاوه بر گذراندن دروس عمومی و پایه مشترک، مهارت‌های زیر را می‌آموزند:

 

حسابداری عمومی مقدماتی

حسابداری عمومی تکمیلی

حسابداری صنعتی

حسابدار حقوق و دستمزد

رایانه کار حسابداری مالی

کاربر رایانه

مسئول سفارشات

سرپرست ترخیص محصول

کاربر امور بانکی

هنرجویان در تمام این مهارت‌ها توانایی لازم را در حل و فصل مسائل مالی، طبقه‌بندی ثبت و خلاصه کردن اطلاعات، تهیه گزارشات مالی و صورت‌های مالی می‌آموزند و در حسابداری حقوق و دستمزد، موفق به تهیه گزارش‌های سیستم حقوق و دستمزد می‌شوند. لازمه تحصیل دراین رشته، داشتن توانایی در دروس ریاضی و صبر و حوصله زیاد در حل مسائل مالی است.

آینده شغلی

هنرجویان رشته حسابداری به هیچ عنوان نباید نگران بیکاری در آینده باشند؛ به ویژه اگر این رشته را در دانشگاه ادامه تحصیل دهند. فارغ‌التحصیلان این رشته می‌توانند به عنوان تحویلدار، کارمند امور مالی، حسابدار و جمع‌دار اموال، کارپرداز، کمک‌حسابدار و حسابرس، مسئول رسیدگی و صدور اسناد، متصدی اعتبارات حسابدار مالی، کارمند امور مالیاتی و با ادامه تحصیل در سطوح بالاتر در مشاغلی همچون مدیریت مالی شرکت‌ها، بانکداری تجاری و سرمایه‌گذاری، مالیه عمومی و مدیریت دارایی‌های واقعی، مدیر بخش‌های مختلف بانک‌های دولتی و خصوصی و… مشغول به کار شوند.

ادامه تحصیل

با سه ساله شدن دوره تحصیلی هنرستان‌ها، هنرجویان این رشته علاوه بر مقطع کاردانی می‌توانند در مقطع کارشناسی نیز در رشته‌های مرتبط با حسابداری ادامه تحصیل دهند.

ساعت آموزش

رشته «حسابداری مالی» دارای ۱۰۵ ساعت آموزش به شرح زیر است:

۴۲ ساعت دروس عمومی(دینی، عربی، فارسی، زبان خارجه، جغرافی، تاریخ، علوم اجتماعی، تربیت بدنی، انسان و محیط زیست، تفکر و سواد رسانه‌ای، سلامت و بهداشت، آمادگی دفاعی، مدیریت خانواده و سبک زندگی)

۴ ساعت شایستگی‌های پایه فنی (ریاضی)

۴۵ ساعت شایستگی‌های فنی (درس‌های مهارتی) 

۹ ساعت شایستگی‌های غیرفنی (الزامات محیط کار، کارگاه نوآوری و کارآفرینی، مدیریت تولید، اخلاق حرفه‌ای). این درس‌ها به صورت پودمانی ارائه می‌شوند. 

5 ساعت درس‌های انتخابی/اختیاری