معرفی رشته «تأسیسات بهداشتی ساختمان»

هنرآموزان رشته «تأسیسات بهداشتی ساختمان» تلاش می‌کنند تا با استفاده از تکنیک‌ها و تکنولوژی‌های روز، تأسیسات مکانیکی مورد نیاز را در طراحی ساختمان به کار گیرند و رشته «تأسیسات بهداشتی ساختمان» در زمینه صنعت از گروه مکانیک قرار دارد.

معرفی رشته

در دنیای امروز تأمین آسایش و فراهم نمودن محیطی آرام و مطلوب برای زندگی یکی از اهداف اصلی انسا‌ن‌ها به شمار می‌آید. گروه‌های تأسیساتی سعی دارند تا با استفاده از تکنیک‌ها و تکنولوژی‌های روز تأسیسات مکانیکی مورد نیاز را در طراحی و اجرای ساختمان به کار گیرند.وجود مراکز صنعتی و تجاری و آسمان‌خراش‌ها نیاز به تأسیسات مکانیکی و الکتریکی عظیم به صورت اتوماتیک دارند؛ شناخت علم تأسیسات مکانیکی که یکی از رشته‌های گروه مکانیک است و همچنین تکنولوژی‌های جدید آن برای تمام دست‌اندرکاران تأسیسات ساختماتی صنعتی و تجاری ضروری است.

سطح آموزشی مهارت‌ها

هنرجویان در این رشته علاوه بر گذراندن دروس عمومی، هفت استاندارد مهارت شغلی را گذرانده و در انتهای هر استاندارد به توانایی‌های ذیل دست می‌یابند:استاندارد لوله‌کشی و نصاب وسایل بهداشتی درجه 2: هنرجو پس از گذراندن این استاندارد به توانایی در فلزکاری عمومی و جوشکاری برق و گاز و نقشه‌خوانی تأسیسات، لوله‌کشی آب و فاضلاب و نصب وسایل بهداشتی است، می‌یابد. استاندارد لوله‌کشی و نصب وسایل بهداشتی درجه یک:‌ هنرجو پس از گذراندن این استاندارد به توانایی مهارت‌های لوله‌کشی، ساخت کلکتورها، نصب و راه‌اندازی پمپ‌ها و کنتورهای آب، آبرسانی ساختمان‌های مرتفع، تعمیر شیرآلات و وسایل بهداشتی و لوله‌کشی آتش‌نشانی و استخر و جکوزی دست می‌یابد. نصاب و تعمیر کار آبگرمکن خورشیدی، تعمیر اجزای آبگرمکن، بازرسی و نگهداری آبگرمکن خورشیدی دست می‌یابد. لوله‌کشی فاضلاب نصب فشاری: پس از آموزش این مهارت هنرجو قادر خواهد بود از عهده نصب و تست سیستم فاضلاب نصب فشاری بر اساس نقشه و مقررات مالی ساختمان برآید. تعمیر کار آبگرمکن دیواری:‌ هنرجو پس از گذراندن این استاندارد به توانایی نقشه‌خوانی، نصب و تست قطعات، راه‌اندازی، عیب‌یابی، تعمیر و تعویض قطعات آبگرمکن دیواری را بر اساس استانداردهای مربوطه دست می‌یابد. لوله‌کش لوله‌های پلمیری: پس از آموزش این مهارت هنرجو قادر خواهد بود از عهده نقشه‌های تأسیساتی ساختمان، بر شکاری لوله‌های پلاستیکی، خمکاری، کالیبره کردن و لوله‌کشی سیستم‌های آبرسانی و تست و رفع عیوب حاصله در لوله‌کشی بر آید. لوله‌کش لوله‌های پلی اتیلن تک لایه PEX: هنرجو پس از گذراندن این استاندارد به توانایی کار با لوله‌های پلی اتیلن تک لایه که با نصاب و تعمیر کار تأسیسات بهداشتی، حرارت مرکزی و تهویه مطبوع در ارتباط می‌باشد دست یابد.

آینده تحصیلی و شغلی

هنرجویان بعد از فراغت از تحصیل می‌توانند در مقطع کاردانی در دانشگاه جامع علمی ـ کاربردی دانشگاه آزاد اسلامی و دانشگاه فنی و حرفه‌ای ادامه تحصیل دهند همچنین با سه ساله شدن دوره دوم متوسطه در مقطع کارشناسی نیز در رشته‌های مرتبط با رشته تحصیلی خود ادامه تحصیل دهند. آینده شغل و بازار کار فارغ‌التحصیلان می‌توانند به عنوان تأسیسات کار در مراکز دولتی و خصوصی مشغول به کار شوند با اشتغال در شرکت‌های تأسیساتی، به طراحی، نظارت و نصب و راه‌اندازی تأسیسات بهداشتی اقدام نمایند و با ایجاد دفاتر و شرکت‌های مشاوره‌ای زمینه ایجاد شغل را فراهم نمایند.

ساعت آموزش

رشته «تأسیسات بهداشتی ساختمان» دارای 111 ساعت آموزش است که شامل 42 ساعت دروس عمومی، 54 ساعت شایستگی‌های فنی، 6 ساعت شایستگی‌های کارگاهی و 9 ساعت شایستگی‌های غیرفنی است. استاندارد مهارت و درس این رشته شامل «کاربر رایانه متشکل از 3 واحد نظری و 5 واحد عملی»، «ریاضی 1 متشکل از 2 واحد نظری»، «فیزیک متشکل از 2 واحد نظری»، « لوله‌کش و نصاب وسایل بهداشتی درجه 2 متشکل از 3 واحد نظری و 9 واحد عملی»، «لوله‌کش و نصاب وسایل بهداشتی درجه 1 متشکل از 2 واحد نظری و 7 واحد عملی»، «نصاب و تعمیرکار آبگرمکن خورشیدی متشکل از یک واحد نظری و 2 واحد عملی»، «لوله‌کش فاضلاب نصب فشاری متشکل از یک واحد نظری و یک واحد عملی»، «تعمیرکار آبگرمکن دیواری متشکل از 2 واحد نظری و 3 واحد عملی»، «شیمی متشکل از 2 واحد نظری»، «لوله‌کش لوله‌های پلیمری متشکل از یک واحد نظری و 2 واحد عملی»، «لوله‌کش لوله‌های پلی‌اتیلن تک لایه متشکل از نیم واحد نظری و نیم واحد عملی» و «کارورزی متشکل از 4 واحد عملی» است.